NEWSY

Silesia Marathon jest jedynym na skalę europejską biegiem maratońskim prowadzonym ulicami aż czterech miast. To największa impreza biegowa na Śląsku i jednocześnie jeden z największych maratonów w Polsce, który 3 października 2021 r. wystartuje już po raz trzynasty.

Od pierwszej edycji w 2009 roku Silesia Marathon to wydarzenie, które składa się z biegu głównego - maratonu (42,195 km) oraz półmaratonu (21,097 km). W roku 2019 do rywalizacji dopisane zostało kolejne wyzwanie – Silesia Ultramarathon, bieg rozgrywany na trasie o długości 50 km. W przeddzień głównego wydarzenia, na terenie Parku Śląskiego odbywa się także Silesia Minimarathon o Puchar Radia RMF FM. Jest to rodzinny bieg na dystansie 4,2 km.

Trasa Silesia Marathon wytyczana jest w taki sposób, by zawodnicy mieszkający poza regionem mieli możliwość zobaczenia jego najbardziej charakterystycznych miejsc. Maratończycy biegną przez Katowice, Mysłowice, Siemianowice Śląskie i Chorzów, mijając po drodze m. in. katowicki Spodek, zabudowę Strefy Kultury, Dolinę Trzech Stawów, Osiedle Nikiszowiec, siedzibę TVP Katowice, Willę Fitznera i wiele innych obiektów nawiązujących do industrialnej historii tego obszaru. Metą biegowych zmagań jest bieżnia Stadionu Śląskiego – Narodowego Stadionu Lekkoatletycznego. Takim finiszem nie może pochwalić się żaden inny bieg w Polsce. Setki maratończyków potwierdzają, że wielkie emocje towarzyszące wbieganiu na Stadion Śląski pozostają z nimi jeszcze na długo po biegu.

Od pierwszej edycji Silesia Marathon jest ściśle związany z Parkiem Śląskim, jednym z najlepszych w regionie miejsc do biegania i trenowania. To właśnie na terenie parku 13 lat temu rozpoczęła się historia śląskiego biegu. Od kilku lat zaś zawodnicy Silesia Marathon pokonują w Parku Śląskim ostatnie kilometry swojego dystansu.

W tym roku organizatorzy Silesia Marathon przygotowują się na prawdziwy rekord frekwencji. Na biegi zaplanowane na 3 października zapisało się już ponad 6000 zawodników, a co za tym idzie, będzie to największa impreza biegowa w Polsce 2021 roku.

Maraton Bohaterów

Od ubiegłego roku pod szyldem wydarzenia prowadzona jest kampania „Maraton Bohaterów", w ramach której tworzone są podcasty i sesje zdjęciowe z biegaczami Silesia Marathon. Do udziału w akcji zapraszane są osoby, które z determinacją oddają się swojej biegowej pasji. Każda z nich ma inną motywację, by biegać, ale wszystkie są tak samo ważne i inspirujące. Sylwetki Bohaterów Maratonu można poznać tutaj: https://maratonbohaterow.pl/

Nowe odciski dłoni w Alei Gwiazd Siatkówki. W piątek 17 września, już po raz czwarty, kolejni najlepsi zawodnicy odsłonią swoje tablice pamiątkowe przy alei Korfantego w Katowicach. Aleja Gwiazd Siatkówki w Katowicach została uroczyście otwarta w maju 2017 r. i upamiętnia wybitne postacie siatkarskiego świata. Co roku wzdłuż al. Korfantego odsłaniane są kolejne tablice i zwykle towarzyszył temu wydarzeniu mecz reprezentacji Polski. Katowice nazywane są „Świątynią Polskiej Siatkówki". Nie było więc lepszej lokalizacji dla Alei Gwiazd, która jest dla kibiców tej dyscypliny obowiązkowym punktem na turystycznej mapie naszego Miasta. ​ Dotychczas tablice z odciskami swoich dłoni, odsłonili już: Marcin Możdżonek, Andrzej Wrona, Karol Kłos, Michał Kubiak, Łukasz Kadziewicz, Paweł Zatorski,  trener Stephane Antiga, Piotr Nowakowski, Fabian Drzyzga, Rafał Buszek, Dawid Konarski, spikerzy: Marek Magiera i Grzegorz Kułaga, Paweł Zagumny, Piotr Gruszka, Bartosz Kurek, Piotr Gacek, Vital Heynen oraz komentatorski duet - Wojciech Drzyzga i Tomasz Swędrowski.  Tegoroczna edycja Alei Gwiazd Siatkówki Katowice 2021 odbędzie się 17 września o godz. 17:00. Podczas imprezy tablice z odciskami dłoni odsłonią: Mistrzowie Świata — Michał Winiarski, Mariusz Wlazły, Jakub Kochanowski, Damian Wojtaszek, Grzegorz Łomacz, Wicemistrz Świata Sebastian Świderski, były trener Reprezentacji Polski Waldemar Wspaniały i Prezes PZPS Jacek Kasprzyk. Prezydent Miasta Katowice odsłoni również pamiątkową tablicę „50 lat Katowickiego Spodka”. - W tym roku świętujemy półwiecze jednego z najważniejszych symboli miasta, czyli katowickiego „Spodka”. Wielokrotnie kibicowaliśmy tu zawodnikom podczas meczów siatkówki. Tegoroczne Mistrzostwa Europy to okazja nie tylko do wielkich sportowych emocji, ale również wspomnień – mówi Marcin Krupa, Prezydent Miasta Katowice. Oprawą artystyczną uroczystości będą występy grupy akrobatycznej „Ocelot”, Cheerleaders Wrocław i Katowickiej Orkiestry Dętej. Całość poprowadzi znany dziennikarz sportowy Marek Magiera. W kolejnych dniach w katowickim Spodku rozegrane zostaną finały Mistrzostw Europy w siatkówce - 18 września półfinały, a dzień później mecz finałowy. W godz. 12.00 – 20.30 na placu Sławika i Antalla przed Spodkiem działać będzie w tych dniach strefa promocyjno- informacyjna, gdzie na dorosłych i dzieci czeka mnóstwo atrakcji. Będzie także możliwość zrobienia zdjęć z zawodnikami czy upolowania autografu sportowych gwiazd. Więcej informacji oraz terminarz rozgrywek dostępne są na stronie: https://eurovolley.cev.eu/pl/me-mezczyzn-2021/

Pod trzech latach przerwy najlepsze zespoły w koszykówce 3x3 ponownie zagoszczą na katowickim rynku. W dniach 7-8 sierpnia będziemy świadkami rywalizacji o Mistrzostwo Polski w kategorii OPEN mężczyzn. Finały poprzedzi dodatkowy turniej kwalifikacyjny, który odbędzie się w piątek 6 sierpnia. W turnieju finałowym udział weźmie 16 drużyn. Ponadto w ramach turnieju odbędą się dodatkowe kategorie towarzyszące – OPEN kobiet, U23, U17, U15 oraz U13 (w zależności od ilości zgłoszonych drużyn).

Rejestracja do turnieju odbywa się poprzez platformę FIBA 3x3 (linki poniżej).

Planowany harmonogram turnieju:

6 sierpnia – turniej kwalifikacyjny w kategorii OPEN M, U13 męskie oraz żeńskie

https://play.fiba3x3.com/events/91ea15aa-b88e-4fce-b48f-a5b32d8358f0/register

7 sierpnia – turniej finałowy w kategorii OPEN M (faza grupowa), U23 męskie i żeńskie, U15 męskie i żeńskie

8 sierpnia – turniej finałowy w kategorii OPEN M (faza pucharowa), U17 męskie i żeńskie, OPEN K

https://play.fiba3x3.com/events/ff6eefb8-c1ad-4641-886f-e2a4051b5415/register

Szczegółowa lista zakwalifikowanych drużyn w kategorii OPEN M zostanie opublikowana 2 sierpnia. Rejestracja dla drużyn U13 jest otwarta do środy 4 sierpnia do godz. 23:59, dla U15, U17 i U23 do czwartku 4 sierpnia do godz. 23:59.

Wydział Edukacji i Sportu, Referat Sportu Urzędu Miasta Katowice

ul. 3-go Maja 7, Katowice
(+48) 32 2593 720 | sportowe@katowice.eu
Proszę wpisać imię i nazwisko.
Proszę wpisać numer telefonu
Proszę wpisać adres email. Adres email nie jest poprawny.
Proszę wpisać wiadomość.